2013 NOMINEES & RECIPIENTS

ACT – A Contemporary Theatre
*RECIPIENT – Annex Theatre
Balagan Theatre
Book-it Repertory Theatre
Seattle Public Theater
Seattle Repertory Theatre
*RECIPIENT – AUGUST: OSAGE COUNTY, Balagan Theatre
THE FINANCIAL LIVES OF THE POETS, Book-It Repertory Theatre
THE TRIAL, New Century Theatre Company
PHOTOGRAPH 51, Seattle Repertory Theatre
THE WHIPPING MAN, Taproot Theatre Company
MASTER HAROLD …AND THE BOYS, West of Lenin
THE PIRATES OF PENZANCE, 5th Avenue Theatre
AVENUE Q, Balagan Theatre
HEDWIG AND THE ANGRY INCH, Balagan Theatre
*NEXT TO NORMAL, Balagan Theatre & Contemporary Classics
CHICAGO, Village Theatre
RECIPIENT – UNDO by Holly Arsenaut (Annex Theatre)
KITTENS IN A CAGE by Kelleen Conway Blanchard (Annex Theatre)
CLIFFHOUSE by Allison Gregory (Macha Monkey Productions)
TEAM OF HEROES: NO MORE HEROES by Alexander Harris (Annex Theatre)
PULLMAN PORTER BLUES by Cheryl L. West (Seattle Repertory Theatre)
*RECIPIENT – Shawn Belyea – AUGUST: OSAGE COUNTY, Balagan Theatre
Jon Kretzu – LOVE’S LABOURS LOST, Seattle Shakespeare Company
John Langs – THE TRIAL, New Century Theatre Company
Anita Montgomery – RAPTURE, BLISTER, BURN, ACT Theatre
Myra Platt – The Financial Lives of the Poets, Book-It Repertory Theatre
M. Burke Walker – MASTER HAROLD …AND THE BOYS, West of Lenin
Mike Dooly, THE UNDERSTUDY, Seattle Public Theater
William Hall, Jr., THE WHIPPING MAN, Taproot Theatre Company
Darragh Kennan, THE TRIAL, New Century Theatre Company
*Kevin McKeon, SUPERIOR DONUTS, Seattle Public Theater
RECIPIENT – G. Valmont Thomas, MASTER HAROLD …AND THE BOYS, West of Lenin
Evan Whitfield, THE FINANCIAL LIVES OF THE POETS, Book-It Repertory Theatre
Sara Coates – THE GINGERBREAD HOUSE, Theater Schmeater
Mary Ewald – THE SKRIKER, Janice Findley Productions
Jenny Sue Johnson – THE FINANCIAL LIVES OF POETS, book-It Repertory Theatre
*Teri Lazzara – AUGUST: OSAGE COUNTY, Balagan Theatre
Kirsten Potter – PHOTOGRAPH 51, Seattle Repertory Theatre
RECIPIENT – Shellie Shulkin – AUGUST: OSAGE COUNTY, Balagan Theatre
RECIPIENT – Jerick Hoffer, HEDWIG AND THE ANGRY INCH, Balagan Theatre
*Eric Polani, FIDDLER ON THE ROOF, Village Theatre
Brandon O’Neill, THE PIRATES OF PENZANCE, 5th Avenue Theatre
Timothy McCuen Piggee, CHICAGO, Village Theatre
Heath Saunders, AVENUE Q, Balagan Theatre
RECIPIENT – Patti Cohenour – GREY GARDENS, 5th Avenue & ACT Theatre
Taryn Darr – CHICAGO, Village Theatre
*Beth DeVries – NEXT TO NORMAL, Balagan Theatre & Contemporary Classics
Laura Griffith – THE MUSIC MAN, 5th Avenue Theatre
Kristen deLohr Helland – AVENUE Q, Balagan Theatre
CT Doescher – THE SEAGULL, The Seagull Project
Richard Gray – CHICAGO, Village Theatre
Don Darryl Rivera – ILLYRIA, Taproot Theatre Company
RECIPIENT – John Q. Smith – AUGUST: OSAGE COUNTY, Balagan Theatre
*Adam Standley – WE WON’T PAY! WE WON’T PAY!, Intiman Theatre
Kevin Warren – MASTER HAROLD …AND THE BOYS, West of Lenin
Diana Huey – AVENUE Q, Balagan Theatre
Laura Kenny – THE MUSIC MAN, 5th Avenue Theatre
Priscilla Lauris – RAPTURE, BLISTER, BURN, ACT Theatre
Shaunyce Omar – CHICAGO, Village Theatre
*Allison Standley – 33 VARIATIONS, ArtsWest
RECIPIENT – Amy Thone – THE TRIAL, New Century Theatre Company
DOGFIGHT – Trina Mills (ArtsWest Playhouse & Gallery)
JACQUES BREL IS ALIVE AND WELL & LIVING IN PARIS – David Armstrong (5th Avenue & ACT Theatre)
RECIPIENT – MARY POPPINS – Kathryn Van Meter (Village Theatre)
LOVE’S LABOUR’S LOST – Kent Cubbage, Seattle Shakespeare Company
THE FINANCIAL LIVES OF THE POETS – Marnie Cumings, Book-It Repertory Theatre
THE WHIPPING MAN – Andrew Duff, Taproot Theatre Company
ADVENTURES OF HUCKLEBERRY FINN: UNCENSORED – Andrew D. Smith, Book-It Repertory Theatre
RECIPIENT – CHICAGO – Tom Sturge, Village Theatre
LOVE’S LABOURS LOST – Andrea Bryn Burn (Seattle Shakespeare Company)
THE MUSIC MAN – Martin Christoffel (5th Avenue Theatre)
AMERICAN BUFFALO – Eugene Lee (Seattle Repertory Theatre)
THE WHIPPING MAN – Mark Lund (Taproot Theatre Company)
RECIPIENT – THE TRIAL – Jennifer Zeyl (New Century Theatre Company)
THE SKRIKER – Eve Cohen (Janice Findley Productions)
GREY GARDENS – Cathy Meacham Hunt (5th Avenue & ACT Theatre)
LOVE’S LABOURS LOST – Deane Middleton, Seattle Shakespeare Company
THE TRIAL – Kimberley Newton (New Century Theatre Company)
THE MUSIC MAN – Gregory Poplyk (5th Avenue Theatre)
RAPTURE, BLISTER, BURN – Brendan Patrick Hogan (ACT Theatre)
GRUESOME PLAYGROUND INJURIES – Evan Mosher (Azeotrope)
THE FINANCIAL LIVES OF POETS – Matt Starritt (Book-It Repertory Theatre)
CLIFFHOUSE – Joseph Swartz (Macha Monkey Productions)
RECIPIENT – THE TRIAL – Robertson Witmer (New Century Theatre Company)
Laura Campbell

*RECIPIENT OF PEOPLE’S CHOICE AWARD