2014 NOMINEES & RECIPIENTS

ACT – A Contemporary Theatre
Book-It Repertory Theatre
*Seattle Public Theater
Seattle Repertory Theatre
RECIPIENT – Sound Theatre Company
RECIPIENT – THE AMAZING ADVENTURES OF KAVALIER & CLAY, Book-It Repertory Theatre
*GIDION’S KNOT, Seattle Public Theater
WHO’S AFRAID OF VIRGINIA WOOLF, Seattle Repertory Theatre
THE IMPORTANCE OF BEING EARNEST, Seattle Shakespeare Company
BENGAL TIGER AT THE BAGHDAD ZOO, Washington Ensemble Theatre
LITTLE SHOP OF HORRORS, 5th Avenue & ACT Theatre
MONTY PYTHON’S SPAMALOT, 5th Avenue Theatre
LES MISERABLES , Balagan Theatre
*RECIPIENT – THE WILD PARTY, Sound Theatre Company
LES MISERABLES, Village Theatre
BLACK LIKE US by Rachel Atkins (Annex Theatre & Brownbox Theatre)
ANIMAL CRUELTY by Scot Augustson (Printer’s Devil Theater & Theatre Off-Jackson)
BO-NITA by Elizabeth Heffron (Seattle Repertory Theatre)
A GREAT WILDERNESS by Samuel D. Hunter (Seattle Repertory Theatre)
TAILS OF WASPS by Stephanie Timm (New Century Theatre Company)
Braden Abraham – WHO’S AFRAID OF VIRGINIA WOOLF, Seattle Repertory Theatre
*Shana Bestock – GIDION’S KNOT, Seattle Public Theater
Kelly Kitchens – SHE’S COME UNDONE, Book-It Repertory Theatre
Myra Platt – THE AMAZING ADVENTURES OF KAVALIER & CLAY, Book-It Repertory Theatre
Josh Rhodes – MONTY PYTHON’S SPAMALOT, 5th Avenue Theatre
Steve Tomkins – LES MISERABLES, Village Theatre
Frank Boyd, THE AMAZING ADVENTURES OF KAVALIER & CLAY, Book-It Repertory Theatre
*Mike Dooly, BENGAL TIGER AT THE BAGHDAD ZOO, Washington Ensemble Theatre
Quinn Franzen, THE IMPORTANCE OF BEING EARNEST, Seattle Shakespeare Company
Peter Silbert, THE PRICE, ACT Theatre
Michael Winters, A GREAT WILDERNESS, Seattle Repertory Theatre
R Hamilton Wright, WHO’S AFRAID OF VIRGINIA WOOLF, Seattle Repertory Theatre
Emily Chisholm, BETHANY, ACT Theatre
*Heather Hawkins, GIDION’S KNOT, Seattle Public Theater
Tracy Michelle Hughes, PRETTY FIRE, Taproot Theatre Company
Hana Lass, THE IMPORTANCE OF BEING EARNEST, Seattle Shakespeare Company
Jocelyn Maher, SHE’S COME UNDONE, Book-It Repertory Theatre
Pamala Reed, WHO’S AFRAID OF VIRGINIA WOOLF, Seattle Repertory Theatre
RECIPIENT – Joshua Carter, LITTLE SHOP OF HORRORS, 5th Avenue & ACT Theatre
Allen Fitzpatrick, MONTY PYTHON’S SPAMALOT, 5th Avenue Theatre
Louis Hobson, LES MISERABLES, Balagan Theatre
Greg Stone, LES MISERABLES, Village Theatre
*Troy Wageman, THE WILD PARTY, Sound Theatre Company
Molli Corcoran, PIPPI LONGSTOCKING: THE FAMILY MUSICAL, Seattle Children’s Theatre
*Sarah Rose Davis, FUNNY GIRL, Village Theatre
Laura Griffith, MONTY PYTHON’S SPAMALOT, 5th Avenue Theatre
Bobbi Kotula, STU FOR SILVERTON, Intiman Theatre
Allison Standley, THE WILD PARTY, Sound Theatre Company
Richard Arum, THE AMAZING ADVENTURES OF KAVALIER & CLAY, Book-It Repertory Theatre
John Bianchi, SHE’S COME UNDONE, Book-It Repertory Theatre
Peter Crook, THE NORMAL HEART, Strawberry Theatre Workshop
John Patrick Lowrie, SUGAR DADDIES, ACT Theatre
Michael Patten, THE IMPORTANCE OF BEING EARNEST, Seattle Shakespeare Company
*Ray Tagavilla, A SMALL FIRE, Sound Theatre Company
Anne Allgood -SUGAR DADDIES, ACT Theatre
Mary Murfin Bayley, PRECIOUS LITTLE, Annex Theatre
*Hannah Mootz, TAILS OF WASPS, New Century Theatre Company
Betsy Schwartz, TAILS OF WASPS, New Century Theatre Company
Amy Thone, THE NORMAL HEART, Strawberry Theatre Workshop
Nick DeSantis – LES MISERABLES, Village Theatre
Eric Esteb – LITTLE SHOP OF HORRORS, 5th Avenue & ACT Theatre
Brian Giebler – LES MISERABLES, Balagan Theatre
Ekello Harrid, Jr. – LITTLE SHOP OF HORRORS, 5th Avenue & ACT Theatre
Matt Owen – MONTY PYTHON’S SPAMALOT, 5th Avenue Theatre
*Dane Stokinger – MONTY PYTHON’S SPAMALOT, 5th Avenue Theatre
Nicole Beerman – CABARET, Village Theatre
Iris Elton – IN THE HEIGHTS, Village Theatre
Kate Jaeger – JUDY’S SCARY LITTLE CHRISTMAS, ArtsWest Playhouse & Gallery
Bobbi Kotula – NO WAY TO TREAT A LADY, Village Theatre
RECIPIENT – Kirsten deLohr Helland – LIZARD BOY, Seattle Repertory Theatre*
HAIR – Mary Angelo, ArtsWest
RECIPIENT – THE WILD PARTY – Jessica Low, Sound Theatre Company
XANADU – Kathryn Van Meter, Village Theatre
BO-NITA – Robert J. AGuilar (Seattle Repertory Theatre)
JESUS’ SON – Kent Cubbage (Book-It Repertory Theatre)
THE BOY AT THE EDGE OF EVERYTHING – Andrew D. Smith (Seattle Children’s Theatre)
LES MISERABLES – Tom Sturge (Village Theatre)
ANIMAL CRUELTY – Patti West (Printer’s Devil Theater & Theatre Off Jackson)
LES MISERABLES – Scott Fyfe (Village Theatre)
THE HOUND OF THE BASKERVILLES – L.G. Morse (Seattle Repertory Theatre)
THE AMAZING ADVENTURES OF KAVALIER & CLAY – Christopher Mumaw (Book-It Repertory Theatre)
WHO’S AFRAID OF VIRGINIA WOOLF – Matthew Smucker (Seattle Repertory Theatre)
THE IMPORTANCE OF BEING EARNEST – Carey Wong, Seattle Shakespeare Company
CAT ON A HOT TIN ROOF – Melanie Taylor Burgess (ACT Theatre)
DICK WHITTINGTON AND HIS CAT – Cathy Meacham Hunt (Seattle Children’s Theatre)
RECIPIENT – MARY POPPINS – Cynthia Savage (Village Theatre)
SCHOOL FOR LIES – Linnaea Boone Wilson (Sound Theatre Company)
WAITING FOR GODOT – Doris Black (Seattle Shakespeare Company)
25 SAINTS – Evan Mosher (Azetrope)
THE HOUND OF THE BASKERVILLES – Paul James Prendergrast (Seattle Repertory Theatre)
BO-NITA – Matt Starritt (Seattle Repertory Theatre)
JESUS’ SON – Nathan Wade (Book-It Repertory Theatre)
THE BOY AT THE EDGE OF EVERYTHING – Chris Walker (Seattle Children’s Theatre)
Roger Huston & Doug Staley (Theater Schmeater)

*RECIPIENT OF PEOPLE’S CHOICE AWARD