2016 NOMINEES & RECIPIENTS

ACT Theatre
ArtsWest
Seattle Public Theater
Seattle Repertory Theatre
RECIPIENT – Sound Theatre Company
Bootycandy – Intiman Theatre
Constellations –
Seattle Repertory Theatre
RECIPIENT – Festen -New Century Theatre Company
Luna Gale – Seattle Repertory Theatre
Stupid Fucking Bird – ACT Theatre
RECIPIENT – Assassins – 5th Avenue & ACT Theatre

Green Day’s American Idiot – ArtsWest
My Fair Lady – Village Theatre
Parade – Sound Theatre Company
The Art of Bad Men by Vincent Delaney – MAP Theatre
Daisy
by Sean Devine – ACT Theatre
RECIPIENT – Is She Dead Yet? by Brandon J. Simmons – Annex Theatre
Sound by Don Nguyen – Azeotrope
The Tumbleweed Zephyr by Maggie Lee – Pork Filled Productions
Braden Abraham – Luna Gale, Seattle Repertory Theatre
RECIPIENT – Desdemona Chiang – Constellations, Seattle Repertory Theatre
Jessica Kubzansky – Stupid Fucking Bird, ACT Theatre
Wilson Milam – Festen, New Century Theatre Company
Troy Wageman – Parade, Sound Theatre Company
Bradford Farwell – Festen, New Century Theatre Company
Isaiah Johnson – Bootycandy, Intiman Theatre
Conner Neddersen – 9 Circles, Strawberry Theatre Workshop
Adam Standley – Stupid Fucking Bird, ACT Theatre
RECIPIENT – Ray Tagavilla – The Last Days of Judas Iscariot, Sound Theatre Company
Caitlin Frances – Indian Ink, Sound Theatre & Pratidhwani
Marianne Owen – Bloomsday, ACT Theatre
RECIPIENT – Pamela Reed – Luna Gale, Seattle Repertory Theatre
Alexandra Tavares – Constellations, Seattle Repertory Theatre
Amy Thone – The Other Place, Seattle Public Theater
Eric Ankrim – How to Succed in Business Without Really Trying, 5th Avenue Theatre
Louis Hobson – Assassins, 5th Avenue & ACT Theatre
Jeff Orton – Parade, Sound Theatre Company
RECIPIENT – Jon-Michael Reese – My Heart is the Drum, Village Theatre
Kendra Kassebaum – Assassins, 5th Avenue & ACT Theatre
RECIPIENT – Claudine Mboligikpelani Nako – My Heart is the Drum, Village Theatre
Allison Standley – My Fair Lady, Village Theatre
Brenna Wagner, Violet – ArtsWest
Moises Castro – The Motherfucker with the Hat, Washington Ensemble Theatre
Drew Highlands – Luna Gale, Seattle Repertory Theatre
Riley Shanahan – The Brothers K, Book-It Repertory Theatre
RECIPIENT – G. Valmont Thomas – Water by the Spoonful, Theatre22
Connor Toms – Festen, New Century Theatre Company
Suzy Hunt – The Brothers K, Book-It Repertory Theatre
Anna Kasabyan – Really Really, ArtsWest
Anna Lamadrid – The Motherfucker with the Hat, Washington Ensemble Theatre
Jocelyn Maher – The Other Place, Seattle Public Theater
RECIPIENT – Shermona Mitchell – The Last Days of Judas Iscariot, Sound Theatre Company
RECIPIENT – Bryan Kinder & Quinn Liebling – Billy Elliot, Village Theatre
Justin Gregory Lopez – Lerner & Loewe’s Paint Your Wagon, 5th Avenue Theatre
John Patrick Lowrie – My Fair Lady, Village Theatre
Trent Moury – Green Day’s American Idiot, ArtsWest
Kirsten deLohr Helland – Green Day’s American Idiot, ArtsWest
Gretchen Krich – My Fair Lady, Village Theatre
RECIPIENT – Sarah Rudinoff – How to Succed in Business Without Really Trying, 5th Avenue Theatre
Jessica Skerritt – Rodgers & Hammerstein’s The Sound of Music, 5th Avenue Theatre
RECIPIENT – Ryan Higgins – Romeo & Juliet, Seattle Immersive Theatre
Josh Rhodes – Lerner & Loewe’s Paint Your Wagon, 5th Avenue Theatre
Kathryn Van Meter – My Fair Lady, Village Theatre
Robert J. Aguilar – Luna Gale, Seattle Repertory Theatre
RECIPIENT – Brian Sidney Bembridge – Assassins, 5th Avenue & ACT Theatre
Rick Paulsen – Stupid Fucking Bird, ACT Theatre
Tristan Roberson – Green Day’s American Idiot, ArtsWest
Andrew D. Smith – My Name is Asher Lev, New Century Theatre Company
Bill Forrester – My Fair Lady, Village Theatre
Michael Ganio – Luna Gale, Seattle Repertory Theatre
RECIPIENT – Shawn Ketchum Johnson – Daisy, ACT Theatre
Jason Sherwood – Lerner & Loewe’s Paint Your Wagon, 5th Avenue Theatre
Paul Thomas – Romeo & Juliet, Seattle Immersive Theatre
Melanie Burgess – Assassins, 5th Avenue & ACT Theatre
RECIPIENT – Jocelyne Fowler – A Hand of Talons, Pork Filled Productions
Sarah Burch Gordon – Silent Sky, Taproot Theatre Company
Karen Ann Ledger – My Heart is the Drum, Village Theatre
Deb Trout – Sherlock Holmes and the American Problem, Seattle Repertory Theatre
Dominic CodyKramers  – Buzzer, West of Lenin
RECIPIENT – Brendan Patrick Hogan – The Birds, Strawberry Theatre Workshop
Justin Huertas – Romeo & Juliet – Seattle Shakespeare Company
Matt Starritt – Festen, New Century Theatre Company
Robertson Witmer – Daisy, ACT Theatre
Robertson Witmer – Romeo & Juliet, Seattle Shakespeare Company
Kyna Shilling
People’s Choice Award Recipients were chosen via online vote open to the general public.  Eligbility consisted of anything not already nominated for an award.

  • THEATRE OF THE YEAR Village Theatre
  • PRODUCTION The Last Days of Judas Iscariot (Sound Theatre Company)
  • MUSICAL Billy Elliot (Village Theatre)
  • NEW PLAY Do It For Umma by Seayoung Yim (Annex Theatre)
  • DIRECTOR Teresa Thuman The Last Days of Judas Iscariot (Sound Theatre Company)
  • ACTOR (PLAY) John Q. Smith Annapurna (Theatre22)
  • ACTRESS (PLAY) Kiki Abba Belleville (MAP Theatre)
  • ACTOR (MUSICAL) Nikita Baryshnikov, Vincent Bennett, Bito Gottesman, Philipp Megener Billy Elliot (Village Theatre)
  • ACTRESS (MUSICAL) Tori Spero Parade (Sound Theatre Company)
  • SUPPORTING ACTOR (PLAY) MJ Sieber Stupid Fucking Bird (ACT Theatre)
  • SUPPORTING ACTRESS (PLAY) Keiko Green Water by the Spoonful (Theatre22)
  • SUPPORTING ACTOR (MUSICAL) Ben Wynant Parade (Sound Thatre Company)
  • SUPPORTING ACTRESS (MUSICAL) Faye B. Summers Billy Elliot (Village Theatre)

*PEOPLE’S CHOICE NOMINEE