2017 GREGORY AWARD NOMINEES & RECIPIENTS

ACT Theatre
ArtsWest
Seattle Repertory Theatre
Seattle Shakespeare Company
RECIPIENT – SOUND THEATRE COMPANY
RECIPIENT – BRING DOWN THE HOUSE Seattle Shakespeare Company
HOODOO LOVE Sound Theatre Company
LYDIA Strawberry Theatre Workshop
TRIBES ACT Theatre
WELCOME TO BRAGGSVILLE Book-It Repertory Theatre
DISNEY’S THE LITTLE MERMAID 5th Avenue Theatre
RECIPIENT – DREAMGIRLS Village Theatre
MURDER FOR TWO 5th Avenue Theatre & ACT Theatre
PETER AND THE STARCATCHER ArtsWest
KRAMPUS CHRISTMAS by Kelleen Conway Blanchard (Seattle Immersive Theatre)
THE LOST GIRLS by Courtney Meaker (Annex Theater)
RECIPIENT – NADESHIKO by Keiko Green (Sound Theatre Company)
SCARY MARY AND THE NIGHTMARES NINE by Amy Escobar (Annex Theatre)
YANKEE PICKNEY by Jéhan Òsanyìn (Theater Schmeater)
TIM GOURAN Every Five Minutes (Washington Ensemble Theatre)
JUSTIN HUERTAS Welcome to Braggsville (Book-It Repertory Theatre)
RECIPIENT – TIMOTHY MCCUEN PIGGEE The Legend of Georgia McBride (ACT Theatre)
ANDREW PRYOR-RAMÍREZ Lydia Strawberry Theatre Workshop
G. VALMONT THOMAS The Royale (ACT Theatre)
CHRIS DISTEFANO Murder For Two (5th Avenue Theatre & ACT Theatre)
RECIPIENT – RICHARD GRAY Murder For Two (5th Avenue Theatre & ACT Theatre)
MATTHEW KACERGIS Disney’s The Little Mermaid )5th Avenue Theatre)
SAXTON JAY WALKER Peter and the Starcatcher (ArtsWest)
ANGELA DIMARCO The Pride (Theatre22)
RECIPIENT – MARI NELSON Bring Down The House (Seattle Shakespeare Company & upstart crow collective)
SOFÍA RAQUEL SÁNCHEZ Lydia (Strawberry Theatre Workshop)
ALEXANDRA TAVARES Medea (Seattle Shakespeare Company)
DEDRA D. WOODS Wedding Band (Intiman Theatre)
ANGELA BIRCHETT Dreamgirls (Village Theatre)
RECIPIENT – DIANA HUEY Disney’s The Little Mermaid (5th Avenue Theatre)
CORINNA LAPID MUNTER Sweeney Todd (ArtsWest)
BILLIE WILDRICK The Pajama Game (5th Avenue Theatre)
MIKE DOOLY On Clover Road (Seattle Public Theater)
DOUG FAHL The Pride (Theatre22)
MIC MONTGOMERY Hooded or Being Black For Dummies (Theatre Battery)
RICHARD NGUYEN SLONIKER Dry Powder (Seattle Repertory Theatre)
RECIPIENT – ADAM STANDLEY Tribes (ACT Theatre)
NATHAN BROCKETT Peter and the Starcatcher (ArtsWest)
JIMMIE HERROD Sweeney Todd (ArtsWest)
RECIPIENT – DON DARRYL RIVERA Man of La Mancha (5th Avenue Theatre)
Nathaniel Tenenbaum Dreamgirls (Village Theatre)
EVA M. ABRAM Hoodoo Love (Sound Theatre Company)
SYDNEY ANDREWS The Cherry Orchard (The Seagull Project)
LINDSAY W. EVANS Tribes (ACT Theatre)
TRACY MICHELLE HUGHES Wedding Band (Intiman Theatre)
RECIPIENT – NIKE IMORU Bring Down The House (Seattle Shakespeare Company & upstart crow collective)
JORDAN KAI BURNETT Romy & Michele’s High School Reunion (5th Avenue Theatre)
SOPHIA FRANZELLA A Proper Place (Village Theatre)
RECIPIENT – ALEXANDRIA HENDERSON Dreamgirls (Village Theatre)
SHAUNYCE OMAR The Pajama Game (5th Avenue Theatre)
BARBECUE  Intiman Theatre
RECIPIENT – BRING DOWN THE HOUSE Seattle Shakespeare Company & upstart crow collective
CHITRANGADA – THE WARRIOR PRINCESS  Pratidhwani
LYDIA  Strawberry Theatre Workshop
SCARY MARY AND THE NIGHTMARES NINE  Annex Theatre
PETER DYLAN O’CONNOR & ALICE GOSTI Bring Down The House (Seattle Shakespeare Company & upstart crow collective)
RECIPIENT – AMEENAH KAPLAN The Royale (ACT Theatre)
PRATIDHWANI Chitrangada – The Warrior Princess 
VALERIE CURTIS-NEWTON Wedding Band (Intiman Theatre)
SHEILA DANIELS Lydia (Strawberry Theatre Workshop)
RECIPIENT – ROSA JOSHI Bring Down The House (Seattle Shakespeare Company & upstart crow collective)
AMEENAH KAPLAN The Royale (ACT Theatre)
KELLY KITCHENS Medea (Seattle Shakespeare Company)
ROBERT J. AGUILAR Dry Powder (Seattle Repertory Theatre)
KENT CUBBAGE Medea (Seattle Shakespeare Company)
RICK PAULSEN Murder For Two (5th Avenue Theatre & ACT Theatre)
TOM STURGE Dreamgirls (Village Theatre)
RECIPIENT – JESSICA TRUNDY Bright Half Life (New Century Theatre Company)
BRANDON ESTRELLA & PAUL THOMAS Krampus Christmas (Seattle Immersive Theatre)
SHAWN KETCHUM JOHNSON Ghosts (ArtsWest)
CHRISTOPHER MUMAW On Clover Road (Seattle Public Theater)
RECIPIENT – MARGARET TOOMEY Hoodoo Love (Sound Theatre Company)
JENNIFER ZEYL Wedding Band (Intiman Theatre)
RECIPIENT – MOUMITA BHATTACHARYA Chitrangada – The Warrior Princess (Pratidhwani)
CATHERINE HUNT Dangerous Liaisons (ACT Theatre)
KAREN ANN LEDGER Dreamgirls (Village Theatre)
MARK MITCHELL Wedding Band (Intiman Theatre)
PETE RUSH The Legend of Georgia McBride (ACT Theatre)
WILLIAM SATAKE BLAUVELT & ROBERTSON WITMER Bring Down The House (Seattle Shakespeare Company & upstart crow collective)
KEVIN HEARD The Legend of Georgia McBride (ACT Theatre)
RECIPIENT – BRENDAN PATRICK HOGAN Tribes (ACT Theatre)
EVAN MOSHER Bright Half Life (New Century Theatre Company)
MATT STARRITT Wedding Band (Intiman Theatre)
THEATRE OF THE YEAR: The 14/48 Projects
PRODUCTION (PLAY): The Cherry Orchard (The Seagull Project)
PRODUCTION (MUSICAL): HMS Pinafore (Seattle Gilbert & Sullivan Society)
NEW PLAY: Squatch! The Musical by Katherine Jett & Adam Quillian (Centerstage Theatre)
DIRECTOR: Malika Oyetimein Hoodoo Love (Sound Theatre Company)
ENSEMBLE: Squatch! The Musical (Centerstage Theatre)
ACTOR (PLAY): Brandon Ryan Upstairs (Theatre22)
ACTRESS (PLAY): Mahria Zook Grounded (Seattle Public Theater)
ACTOR (MUSICAL): Jeff Chruch HMS Pinafore (Seattle Gilbert & Sullivan Society)
ACTRESS (MUSICAL): Bianca Raso HMS Pinafore (Seattle Gilbert & Sullivan Society)